Employee hall of fame

Vancouver Public Schools gives special recognition to employees who create positive, caring and productive school environments through exceptional effort, dedication or performance in their areas of responsibility. The following staff members have received Employee Excellence Awards since the program began in 2007.

A

  • Scott Abels, maintenance, January 2009
  • Jason Ackley, building operator, Sarah J. Anderson Elementary School, October 2014
  • Filomon Afenegus, PE/leadership teacher, Gaiser Middle School, February 2012
  • Connie Albin-Foster, professional development, human resources, September 2008
  • Charlene Albrich, paraeducator, Discovery Middle School, December 2009
  • Albert Alcantar,director of athletics and safety, safety office, October 2016
  • Arne Allen, district resource officer rover, safety and security, January 2015
  • Marianne Anderson, teacher, Sarah J. Anderson Elementary School, February 2014
  • Scott Anderson, fifth-grade teacher, Lincoln Elementary School, November 2012
  • Rebecca Angell, paraeducator, Fort Vancouver High School, January 2010
  • Becky Anstine, art teacher, Sarah J. Anderson Elementary School, March 2010
  • Carol Arden, Title I/LAP specialist, special services, March 2015
  • Kati Armstrong, program specialist, career and technical education/Jim Parsley Community Center, April 2014
  • Shawn Ash, paraeducator, Thomas Jefferson Middle School, January 2014
  • Danette Auld, business office clerk, Skyview High School, April 2012
  • Diana Avalos-Leos, family-community engagement coordinator, Fort Vancouver High School, October 2015

B

  • Connie Bailey, occupational therapist assistant, Fruit Valley, Lake Shore, and Sacajawea elementary schools, February 2013
  • Becky Baker, clerk, special services department, January 2017
  • Lo Balik, paraeducator, Chinook Elementary, April 2017
  • Sam Barker, building operator, Fir Grove/Vista, April 2009
  • Chris Barksdale, support specialist, information and technology services, March 2011
  • Pat Bates, paraeducator, Jim Parsley Center Preschool and Home Connection, April 2010
  • Crystal Bauer, paraeducator, Columbia River High School, January 2011
  • Kristin Bayless, systems analyst, information and technology services, October 2009
  • Kristine Baylous, reading intervention specialist, Salmon Creek Elementary, December 2016
  • Debbie Beach, registrar, Clark County Juvenile Justice, December 2008
  • Ginnie Beamguard, reading coach, Washington Elementary, February 2008
  • Mary Ann Beatty, school nurse, Skyview High School, May 2013
  • Stephanie Bergeron, technology assistant, Discovery Middle School, December 2014
  • Andy Berhow, teacher, Fort Vancouver High School, February 2013
  • Daniel Bettis, principal, Fir Grove/Vista, November 2014
  • Ivy Binkowski, technology assistant, Chinook Elementary and Alki Middle schools, January 2013
  • Tracy Boal, secretary, Chinook Elementary, May 2017
  • Scott Bobst, custodian, Skyview High School, April 2016
  • Travis Boeh, principal, McLoughlin Middle School, November 2016
  • Staci Boehlke, FCRC coordinator, Fruit Valley Community Learning Center, October 2015
  • Lori Bond, special programs clerk, Skyview High School, January 2010
  • Maggie Booth, academy teacher, Skyview High School, October 2012
  • Megan Botnen, teacher and cheer coach, Skyview High School, March 2009
  • Lou Braafladt, security supervisor, safety and security, February 2014
  • Steve Bratt, director, IT infrastructure and operations, ITS, February 2016
  • Nita Breshears, nutrition services clerk, Chinook Elementary, May 2017
  • Denise Brinster, teacher, Hazel Dell Elementary School, February 2013
  • Jois Brownstein, teacher, Columbia River High School, November 2015
  • Steffanie Broyles, secondary literacy specialist, Gaiser Middle School, March 2014
  • Jodi Buchanan, second-grade teacher, Salmon Creek Elementary School, November 2011

C

  • Yvonne Caldwell, nutrition services team (with Barb Landers), Thomas Jefferson Middle School, December 2011
  • Denise Camacho, special programs clerk, special education student records, March 2011
  • Gene Camacho, building operator, Walnut Grove Elementary, December 2016
  • Robin Campbell, clerk, Columbia River High School, February 2016
  • Martin Campos, math coach, Franklin and Salmon Creek elementary schools, February 2009
  • Melissa Cantwell, teacher, Hough Elementary School, March 2016
  • Debi Carsten, secretary, special services department, January 2016
  • Donna Cayton, cook, Lake Shore Elementary School, December 2010
  • Julie Chambers, food court specialist, Hudson’s Bay High School, April 2011
  • Sally Charuhas, executive director, special services, February 2015
  • Wendy Chopp, paraeducator, Eisenhower Elementary, February 2017
  • Traci Chunn, media specialist, Truman Elementary School, June 2008
  • Jodi Church, paraeducator, Alki Middle School, February 2012
  • Connie Coffey, first-grade teacher, Sacajawea Elementary School, May 2012
  • Bess Colpron, safe and supportive schools coach, special services department, February 2016
  • Pat Conner, swing custodian, Roosevelt Elementary School, November 2014
  • Terry Cornett, secretary, special services, November 2007
  • Lisa Cortney, technology assistant, Vancouver School of Arts and Academics and Hough Elementary School, April 2013
  • Scott Counard, bus driver, transportation, November 2013
  • Dan Cronin, custodian, Vancouver School of Arts and Academics, October 2008
  • Debra Crowley, paraeducator, Alki Middle School, November 2012
  • Tracie Crowley, world studies/language arts teacher, Alki Middle School, February 2011
  • Deb Cushman, secretary, Vancouver School of Arts and Academics, March 2013

D

  • Pat Dahl, teacher, Chinook Elementary School, February 2010
  • Theresa David-Turner, principal, Truman Elementary Center, May 2011
  • Sandi Dawson, accounting assistant, special services, March 2008
  • Erin DeBoard, special education team, Sacajawea Elementary School, April 2011
  • Tatyana Demchukov, information and technology services, Jim Parsley Center, December 2008
  • Philip Denton, vocal/orchestra/theater teacher, Skyview High School, October 2011
  • Diane Dickinson, paraeducator, Lincoln Elementary School, October 2009
  • Laura Dilley, principal, Franklin Elementary School, November 2012
  • Jan Dorn, registrar, Sarah J. Anderson Elementary School, September 2008
  • Nicole Dornan, benefits program specialist, human resources, December 2012
  • Cindy Dosier, learning support teacher, Franklin Elementary School, March 2014
  • David Douglas, teacher, Columbia River High School, March 2017
  • Linda Dyer, technology assistant, information and technology services, April 2009

E

  • Darryl Eccleston, attendance specialist, student welfare and attendance department, May 2016
  • Jackie Edmonds, administrative assistant, teaching and learning department, February 2016
  • Barb Edwards, school psychologist, Columbia River High School, October 2015
  • Frank Edwards, network specialist, information and technology services, November 2009
  • Debbie Elliott, principal, Fruit Valley Community Learning Center, June 2008
  • Donna Erskine, paraeducator, Hazel Dell Elementary School, February 2009
  • Ed Esparza, site director, Gear Up, November 2007
  • Lucy Estrada-Guzman, principal, Harney Elementary School, January 2016

F

  • Debra Fanning, teacher, Discovery Middle School, February 2007
  • Matthew Fechter, counselor, King Elementary School, September 2009
  • Carla Feltz, Family-Community Resource Center coordinator, Washington Elementary School, November 2014
  • Shana Ferguson, teacher librarian, Columbia River High School, November 2016
  • Chris Fink, Title I specialist, special services, October 2009
  • Shera Fink, reading specialist, Fruit Valley Community Learning Center, November 2008
  • Cyndy Fisher, data integration specialist, assessment and performance management department, May 2016
  • Kirk Fitzer, third-grade teacher, Hazel Dell Elementary School, March 2012
  • Erin Fleming, fourth-grade teacher, Eisenhower Elementary School, February 2012
  • Cassy Fletcher, clerk, Washington Elementary, May 2011
  • Joshua Flick, science teacher, Discovery Middle School, November 2009
  • Tiffany Frahm, teacher, Washington Elementary, January 2017
  • Maria Franco, paraeducator, Peter S. Ogden Elementary School, December 2012
  • Rosann Franscisco, paraeducator, Columbia River High School, March 2008
  • Chrissy Free, teacher and math coach, Harney and Hazel Dell elementary schools, December 2007
  • Darci Fronk, principal, Salmon Creek Elementary School, October 2013

G

  • Marilyn Gaffrey, secondary manager, curriculum and instruction, May 2009
  • Anne Galvas, district liaison for the Homeless Outreach Promoting Education program, April 2012
  • Anita Garcia, paraeducator, McLoughlin Middle School, February 2013
  • Cynthia Geddes, teacher, Hazel Dell Elementary School, April 2014
  • Molly Goodling, school psychologist, Fort Vancouver High School, April 2015
  • Jim Goss, district resource officer, Hudson’s Bay High School, March 2014
  • Jay Gowen, counselor, Skyview High School, April 2010
  • Cristy Graham, paraeducator, Jason Lee Middle School, December 2015
  • April Greenwood, speech language pathologist, Peter S. Ogden Elementary School and Early Childhood Education Center, May 2014
  • Debby Gruenberg, cafeteria manager, Hudson’s Bay High School, February 2010
  • Lee Gunter, counselor, Minnehaha Elementary School, January 2011
  • Linda Gustafson, K-12 literacy specialist, curriculum and instruction, October 2010

H

  • Jenni Hahn, office of assessment, research and evaluation services, Jim Parsley Center, May 2008
  • Debra Hale, principal, Anderson Elementary School, May 2016
  • Jennifer Halleck, facilities planner, facilities planning department, December 2016
  • Nicole Halstead, kindergarten teacher, Fruit Valley Community Learning Center, January 2014
  • Laura Hamilton, teacher, Discovery Middle School, November 2015
  • Amanda Harding, Family-Community Resource Center coordinator, Walnut Grove Elementary, December 2016
  • Kathy Hardy, teacher, Gaiser Middle School, March 2015
  • Carmina Harrington, paraeducator, Lake Shore Elementary School, May 2012
  • Patricia Harris, technology assistant, information and technology services, December 2012
  • Dawn Hartung, office of assessment, research and evaluation services, Jim Parsley Center, May 2008
  • SueEllen Hayler, physical therapist, motor team, May 2015
  • Sandy Hensley, paraeducator, Gaiser Middle School, December 2008
  • Debbie Henzi, secretary, safety and athletics, October 2011
  • Kristina Hickey, teacher, Minnehaha Elementary School, December 2009
  • Bette Higgins, paraeducator, Lincoln Elementary School, March 2012
  • Christine Hill, counselor, Truman Elementary School, November 2010
  • Gini Hoch, attendance clerk, Skyview High School, October 2012
  • Mick Hoffman, executive director of operations, safety, security, athletics and transportation, March 2015
  • Trey Hollibaugh, network specialist, ITS department, October 2016
  • Diane Horner, paraeducator, Hazel Dell Elementary School, December 2015
  • teve Horton, building operator, Alki Middle School, April 2008
  • Mary Houser, teacher on special assignment, curriculum and instruction, January 2009
  • Leslie Howard, literacy specialist, Eisenhower Elementary School, November 2011
  • Woody Howard, principal, Hazel Dell Elementary School, May 2012
  • Valerie Hunt, school nurse, Fort Vancouver High School and Vancouver Flex Academy, October 2014
  • Lee Hunter, district resource officer, Discovery Middle School, March 2010
  • Judy Hust, paraeducator, Jason Lee Middle School, December 2009

I

J

  • Fae Jackson, nurse, Hudson’s Bay High School, June 2008
  • Tony Jacobs, district resource officer, Hudson’s Bay High School, May 2008
  • Sue Jacobs, school nurse, McLoughlin Middle School, Lewis and Clark High School, Fir Grove/Vista and Teen Parent Program, November 2011
  • Stephanie Jakubek, counselor, Skyview High School, January 2015
  • Susie James, secretary, curriculum and instruction, October 2008
  • Kris Janati, principal, Sacajawea Elementary School, November 2010
  • Ben Jatos, teacher, Fort Vancouver High School, December 2015
  • Grace Jewett, area manager, special services, May 2013
  • Sophia Johansen, Success Academy coordinator, Fort Vancouver High School, May 2015
  • Eva Johnson, secretary, Lincoln Elementary School, January 2010
  • Laurie Johnson, cafeteria assistant, Vancouver School of Arts and Academics, March 2014
  • Greg Joy, teacher, Discovery Middle School, November 2007

K

  • Arlene Kaleta, paraeducator, Skyview High School, April 2011
  • Brian Kaplan, custodian, Lake Shore Elementary School, December 2008
  • Cindy Kaplan, custodian, Lincoln Elementary School, March 2016
  • Sencta Karns, staff assistant, Chinook Elementary School, April 2008
  • Art Katsapis, office of assessment, research and evaluation services, Jim Parsley Center, May 2008
  • Patty Kellum, secretary, Sarah J. Anderson Elementary School, April 2015
  • Pat Kelly, building operator, Columbia River High School, December 2010
  • Dan Kendall, building operator, Truman Elementary Center, May 2010
  • Stephanie Kennedy, teacher, Minnehaha and Lake Shore elementary schools, January 2015
  • Shari Kern, nutrition services manager, Roosevelt Elementary School, November 2011
  • Lisa Kennison, school nurse, Columbia River High School, October 2013
  • Corrie Kinnan, literacy facilitator, Felida Elementary School, March 2017
  • Anne Kizerian, teacher, Fort Vancouver High School, October 2014
  • Randy Kohlschmidt, building operator, Franklin Elementary School, January 2008
  • Anna Konty, special education team, Sacajawea Elementary School, April 2011
  • John Kotrlik, network specialist, information and technology services, October 2011
  • Betty Krauter, registrar, Discovery Middle School, December 2014

L

  • Linda Lagana, paraeducator, Salmon Creek Elementary School, November 2009
  • Dave Lambert, CTE special projects teacher, high school horticulture programs, April 2015
  • Barb Landers, nutrition services team (with Yvonne Caldwell), Thomas Jefferson Middle School, December 2011
  • Connie Langlois, special programs clerk, special services department, May 2016
  • Dennis Larsen, custodian, Lewis and Clark High School, February 2010
  • Colleen Lawler, T-1 teacher, Sacajawea Elementary School, February 2011
  • Kamila Laws, English language learner teacher/coordinator, Roosevelt Elementary School, December 2011
  • Jeff Lee, fifth-grade teacher, Sacajawea Elementary School, March 2013
  • Ben Leisman, district resource officer rover, safety and security, January 2015
  • Lisa Lengacher, paraeducator, Eisenhower Elementary, February 2017
  • April Leonard, teacher, Chinook Elementary School, May 2015
  • Rudi Lies, human resources/professional development specialist, human resources, November 2013
  • Steve Lindblom, principal, Lieser campus, January 2015
  • Bill Link, manager, special services department, December 2014
  • Nicole Loran-Graham, mobile FCRC coordinator, February 2017
  • Courtney Lucas, school psychologist, Fort Vancouver High School, February 2011
  • Kim Luttrell, paraeducator, Eisenhower Elementary, February 2017

M

  • Judy MacLean, paraeducator, Lincoln Elementary School, May 2013
  • Kelly Mainka, literacy facilitator, Washington Elementary School, October 2015
  • Amy Mammarella, counseling clerk, Columbia River High School, April 2009
  • Starla Manchester, manager, teacher-mentor team, human resources, March 2008
  • RoseMary Marek, literacy specialist, Hazel Dell Elementary School, May 2014
  • Mark Martin, paraeducator, Fort Vancouver High School, May 2008
  • Don Mattson, building operator, Harney Elementary School, October 2010
  • BJ McCoy, systems and project specialist, planning and facilities, January 2009
  • Jeff McCoy, custodian, Felida Elementary School, December 2013
  • Larry McCoy, custodial assistant, Sacajawea Elementary School, May 2011
  • Linda McGeachy, associate superintendent, curriculum and instruction, Jim Parsley Center, May 2008
  • Pat McGraw, paraeducator, Columbia River High School, April 2017
  • Becki McGrew, first-grade teacher, Lake Shore Elementary School, March 2010
  • Mike McGuiness, equipment repair technician, maintenance, February 2014
  • Pat McGuirk, clerk, warehouse, January 2008
  • Kelly McIvor, custodian, Lincoln Elementary School, December 2012
  • Jennifer McKay, teacher/intervention specialist, Thomas Jefferson Middle School, November 2016
  • Julie McKee, secretary, special services department, February 2017
  • Susan McKenzie, teacher, Columbia River High School, April 2016
  • Brenda McKinney, English teacher, Skyview High School, April 2008
  • Sarah McPartland, fourth-grade teacher, Eisenhower Elementary School, September 2008
  • Randy Meade, teacher, Gaiser Middle School, March 2017
  • MaryJane Mellmer, teacher, Marshall Elementary School, November 2013
  • Amy Mesick, reading coach, Sarah J. Anderson Elementary School, November 2008
  • Jeannie Meyer, counselor, Thomas Jefferson Middle School, December 2013
  • Jay Michaud, structured learning teacher, Gaiser Middle School, November 2010
  • Elizabeth Mikaele, counselor, Hudson’s Bay High School, December 2011
  • Theo Mikaele, district resource officer, McLoughlin Middle School, October 2010
  • Terry Millard, head custodian, Hudson’s Bay High School, March 2009
  • Jean Miller, media clerk, Columbia River High School, April 2016
  • Nadine Miller, literacy facilitator, Salmon Creek Elementary, December 2016
  • Nancy Miller, nutrition clerk and paraprofessional, Salmon Creek Elementary School, November 2007
  • Sarah Miller, teacher, Chinook Elementary, April 2017
  • Marie Monek, career counseling specialist, Fort Vancouver High School, January 2014
  • Patrick Mongrain, seventh-grade teacher, Thomas Jefferson Middle School, April 2010
  • Camra Moreno, bilingual specialist, special services, May 2013
  • Diana Mount, third-grade teacher, Chinook Elementary School, April 2012
  • Jenny Mowery, teacher-librarian, Hough Elementary School, March 2013
  • Deanna Mox, paraeducator, Fruit Valley Community Learning Center, February 2008

N

  • Sara Neal, digital media specialist, communications office, April 2014
  • Pat Neill, office of assessment, research and evaluation services, Jim Parsley Center, May 2008
  • Barbara Nelson, clerk, Vancouver School of Arts and Academics, December 2007
  • Katelyn Newman, learning support teacher, Sarah J. Anderson Elementary School, April 2013
  • Carrie Newton, T-1 teacher, Marshall Elementary School, March 2013
  • Erica Nicewonger, teacher, Back on Track program, December 2013
  • Nicole Niesz, specialist, human resources, October 2010
  • Charity Nunnelley, ELL/Title I program specialist, special services department, November 2014
  • Kelli Nye, special education team, Sacajawea Elementary School, April 2011

O

  • Jim O’Banion, principal, Vancouver School of Arts and Academics, January 2016
  • Janell Olander, paraeducator, Truman Elementary School, October 2013
  • Angela O’Leary, specialist, human resources, December 2009
  • Ixel Olivas, fitness teacher, Washington Elementary, April 2013
  • Chris Olsen, principal, Discovery Middle School, April 2010
  • Bonnie Olson, counselor, Peter S. Ogden Elementary School, February 2012
  • Marge Olson, secretary, Fir Grove/Vista, May 2009
  • Stephanie Ongtooguk, interpreter and family liaison, special services, October 2008
  • Roxann Ortega-Murillo, building operator, McLoughlin Middle School, October 2013
  • Mari Ovens, director, nutrition services, April 2016

P

  • Lori Padilla, English language learner coach, Sarah J. Anderson Elementary School, November 2015
  • Gail Paice, program specialist, curriculum and instruction, April 2014
  • Kevin Palena, English teacher, Fort Vancouver High School, September 2009
  • Luanna Parno, teacher, Fort Vancouver High School, February 2015
  • Gordon Patterson, teacher, Hudson’s Bay High School, October 2009
  • Glenys Paveglio, chief, elementary education, February 2011
  • Tami Perkins, social studies and Advancement Via Individual Determination teacher, Hudson’s Bay High School, December 2011
  • Kathleen Perry, senior accountant, fiscal services, March 2010
  • Joan Ponciano, registrar, Hudson’s Bay High School, March 2017
  • Pamela Pratt, learning support teacher, Roosevelt Elementary School, January 2012

Q

  • Tavia Quaid, teacher, Columbia River High School, January 2016
  • Jan Quann, fifth-grade Challenge teacher, Eisenhower Elementary School, January 2009

R

  • Marcie Ramberg, principal, Peter S. Ogden Elementary School, March 2012
  • Ryan Rasmussen, paraeducator, Columbia River High School, October 2016
  • Rebekah Raymond, teacher, Minnehaha Elementary School, May 2014
  • Joe Reed, district resource officer, Columbia River High School, November 2009
  • Eileen Renfro, kindergarten teacher, Patricia Nierenberg Center (Marshall Elementary), May 2009
  • Catherine Reynolds, paraeducator, Lincoln Elementary, April 2017
  • Erika Riggan, teacher, Alki Middle School and Vancouver Flex Academy, December 2015
  • Lori Ritchey, music specialist, Walnut Grove Elementary, May 2017
  • Pat Roe, Family-Community Resource Center coordinator, King Elementary School, January 2012
  • Elmer Rooney, custodian, Franklin Elementary School, December 2014
  • Orion Royster, counselor, Eleanor Roosevelt Elementary School, December 2007
  • Harry Russell, district resource officer rover, safety and security, January 2015
  • Wendi Russell, director, career and technical education, October 2008

S

  • Samir Sankari, counselor, Fort Vancouver High School, February 2015
  • Eddie Sawyer, instructional technology facilitator, information and technology services, October 2014
  • Chuck Saylor, maintenance supervisor, March 2012
  • Eric Saueracker, math/science teacher, Hudson’s Bay High School, March 2011
  • Curt Scheidel, principal, Jason Lee Middle School, November 2015
  • Anne Schilling, paraeducator, Thomas Jefferson Middle School, September 2009
  • Karla Schlosser, administrator, special services, March 2009
  • Karen Schnelle, special program clerk, Jim Parsley Center, January 2014
  • Joe Schoenlein, procurement manager, purchasing, January 2012
  • Geoffrey Schofield, teacher, Fort Vancouver High School, October 2016
  • Launa Schriock, secretary, curriculum and instruction, October 2012
  • Russ Schriock, network specialist, information and technology services, November 2009
  • Trish Segal, English teacher/advisor, Lewis and Clark High School, February 2008
  • Gerry Short, receptionist, Jim Parsley Center, January 2008
  • Donna Sillars, custodian, Vancouver School of Arts and Academics, January 2017
  • Ann Smith, fifth-grade Challenge teacher, Roosevelt Elementary School, April 2009
  • Erik Smith, teacher, Hough and Lincoln elementary schools, April 2015
  • Kari Smith, T-1 teacher, Hough Elementary School, November 2008
  • Jeff Snell, principal, Fort Vancouver High School, January 2008
  • Zoya Snigur, cook, Roosevelt Elementary School, May 2015
  • Robin Sonderland, orchestra teacher, Discovery Middle School, January 2011
  • Carolyn Sorter, cafeteria assistant, Fir Grove/Vista, April 2013
  • Laura Sperry-Olsavsky, office of assessment, research and evaluation services, Jim Parsley Center, May 2008
  • Steve Stoll, teacher on special assignment, information and technology services, September 2008
  • Pat Storms, paraeducator, Hough Elementary School, March 2009
  • Nicole Stricker, bus driver, transportation department, November 2016
  • John Suter, bus service worker, transportation, February 2015
  • Eileen Swanson, first-grade teacher, Minnehaha Elementary School, May 2010

T

  • Zach Tautfest, teacher, Skyview High School, February 2014
  • Jan Taylor-Taskey, art teacher, King and Sacajawea elementary schools, March 2011
  • Marianne Thompson, chief, elementary education, October 2012
  • Kathryn Tochtrop, second-grade teacher, Chinook Elementary School, December 2010
  • Erynn Torrey, math facilitator, Washington Elementary School, March 2016
  • Rochelle Transue, bus driver, Transportation, April 2011
  • Jamie True, life skills teacher, McLoughlin Middle School, December 2010
  • Linda Turner, director of information technologies, information and technology services, February 2008

U

  • Chelsea Unger, Family-Community Resource Center coordinator, Hudson’s Bay High School, March 2016
  • Eva Unger, principal, Hough Elementary School, November 2013

V

  • Steve Vance, principal, Hough Elementary, January 2017
  • Teresa Vance, school psychologist, Ogden Elementary, March 2015
  • Sarah Vanderhock, bus driver, transportation, November 2008

W

  • Jennifer Waibel, speech language pathologist, VECC, May 2010
  • Chad Waldman, school psychologist, Fir Grove/Vista, November 2014
  • Meredith Wales, teacher, Skyview High School, May 2017
  • Jeff Walker, teacher, Skyview High School, October 2012
  • Sandra Walters, paraeducator, Eisenhower Elementary School, May 2009
  • Wayne Wanke, counselor, Columbia River High School, April 2008
  • Kathy Warren, secretary, McLoughlin Middle School, May 2012
  • Reid Webster, student coordinator/food court, Hudson’s Bay High School, January 2012
  • Jon Weir, custodian, Discovery Middle School, November 2012
  • Adele White, teacher, Vancouver School of Arts and Academics, January 2010
  • Melissa Whittington, teacher, Truman Elementary School, February 2010
  • Suzie Wilkerson, secretary, Peter S. Ogden Elementary School, June 2008
  • Patricia Williams, clerk, King Elementary School, January 2011
  • Karen Wilson, English language learner coordinator, Fort Vancouver High School, November 2010
  • Paige Wilson, enrollment clerk, Chinook Elementary, May 2017
  • Kathy Wolfley, literary specialist, Fort Vancouver High School, December 2007
  • Kelvin Wolther, warehouse crew leader, January 2013
  • Deborah Wood, behavior intervention coach, Peter S. Ogden Elementary School, April 2012
  • Amber Wyckoff, paraeducator, Eisenhower Elementary, February 2017

X

Y

  • Kendra Yamamoto, teacher, Jim Parsley Center Preschool and Home Connection, May 2011
  • Dave Yandell, bus service worker, transportation, February 2009
  • Gary Yarne, graphic technician, curriculum department, February 2017
  • Juanita Yasu, program site specialist/Chuukese translator, special services, May 2014
  • Christy Yount, secretary, Discovery Middle School, October 2011

Z

  • Steve Zimmerman, psychologist/counselor, Harney Elementary School, December 2013
  • Molly Zinda, clerk, Sacajawea Elementary School, March 2008
  • John Zingale, teacher, Vancouver iTech Preparatory, May 2017

Nominate today

Do you know an outstanding employee? Anyone can nominate VPS employees who exemplify outstanding attributes and contribute to a productive school environment.

Nominate an employee

Recent awardees